Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

 

 

Tävlingskalender 2022

 

Tiger MK  Klubb mästerskap.
KM 1 30/4 Banläggare Fredrik Peter
KM 2 11/6 Banläggare Garnis Janne
KM 3  Banläggare Philip Albin Marin

 

SM 2022

SM 1 – 7/5 Kungsbacka

SM 2 – 8/5 Kinna

SM 3 – 28/5 Ale

SM 4 – 4/6 Karlskoga

SM 5 – 3/9 Stockholm

SM 6 – 15/10 Nyköping (+40 SM också)

SM Lag – 16/10 Nyköping

 

X-TRIAL

     11 March X-TRIAL NICE , France
    25 March X-TRIAL CHALON-SUR-SAÔNE , France
      2 April X-TRIAL MADRID , Spain
    10 April X-TRIAL BARCELONA , Spain
      8 October X-TRIAL ANDORRA LA VELLA , Andorra

 

MARS
27                 X-Trial SM / LF Arena / PITEÅ / SVEMO / info

APRIL
9                  Woman EC & Youth EC / Castelloli, SPANIEN  / FIM Europe /
10                Trial EC – Junior Cup – Over 40 Cup / Castelloli, SPANIEN  / FIM Europe /
16                Woman EC & Youth EC / Breal sous Montfort, FRANKRIKE  / FIM Europe /
17                Trial EC – Junior Cup – Over 40 Cup / Breal sous Montfort, FRANKRIKE  / FIM Europe /

MAJ
2-7               Scottish Six Days Trial / Fort William, SKOTTLAND / ACU /
7                  SM 1 / Kungsbacka, KUNGSBACKA TK  / SVEMO /
8                  SM 2 / Kinna, KINNA MK  / SVEMO /
20-22           Trial GP & Trial2 / Twin Ring Motegi, JAPAN / FIM /
20-22           Trial GP Woman / Twin Ring Motegi, JAPAN / FIM /
28                SM 3 / Ale, ALE TK  / SVEMO /

JUNI
4                  SM 4 / Karlskoga, BOFORS TT  / SVEMO /
11-12           Trial GP & Trial2 / Sant Julia de Loria, ANDORRA  / FIM /
11-12           Trial 125 / Sant Julia de Loria, ANDORRA  / FIM /
18-19           Trial GP & Trial2 / Lourdes, FRANKRIKE  / FIM /

JULI
2-3               Trial GP & Trial2 / Comblain-au-Pont, BELGIEN  / FIM /
2-3               Trial GP Woman / Comblain-au-Pont, BELGIEN  / FIM /
2-3               Trial2 Woman / Comblain-au-Pont, BELGIEN  / FIM /
8-10             Trial GP & Trial2 / Neunkirchen, TYSKLAND  / FIM /
8-10             Trial GP Woman / Neunkirchen, TYSKLAND  / FIM /
8-10             Trial 125 / Neunkirchen, TYSKLAND  / FIM /
8-10             Trial2 Woman / Neunkirchen, TYSKLAND  / FIM /

AUGUSTI
6                  Woman EC & Youth EC / Isle of Man, ENGLAND  / FIM Europe /
7                  Trial EC – Junior Cup – Over 40 Cup / Isle of Man, ENGLAND  / FIM Europe /
13                Woman EC & Youth EC / Hume Castle Kelso, SKOTTLAND  / FIM Europe /
14                Trial EC – Junior Cup – Over 40 Cup / Hume Castle, SKOTTLAND  / FIM Europe /
20                SM 5 / Gladö Kvarn, TIGER MK  / SVEMO /
27                 Nordiska Mästerskapen / Grimstad, NORGE  / NMF /
28                 Nordiska Mästerskapen Lag / Grimstad, NORGE  / NMF /
27 - 28         TrialGP  France Cahors

SEPTEMBER

3                   SM 5  Stockholm Tiger MK
10                Woman EC & Youth EC / Piazzatorre, ITALIEN  / FIM Europe /
11                Trial EC – Junior Cup – Over 40 Cup / Piazzatorre, ITALIEN  / FIM Europe /
16-18           Trial GP & Trial2 / Ponte di Legno, ITALIEN  / FIM /
16-18           Trial GP Woman / Ponte di Legno, ITALIEN  / FIM /
16-18           Trial 125 / Ponte di Legno, ITALIEN  / FIM /
16-18           Trial2 / Ponte di Legno, ITALIEN  / FIM /
23-24           Trial Vintage Trophy / Monza, ITALIEN  / FIM /
24-25           Trial des Nations / Monza, ITALIEN  / FIM /

OKTOBER
15               SM 6 & +40 / Nyköping, NYKÖPINGS MS  / SVEMO /
16               SM Lag / Nyköping, NYKÖPINGS MS  / SVEMO /
22               Kanontrial / Finspång, FINSPÅNG TC / SVEMO
23               Kanontrial Lag / Finspång, FINSPÅNG TC / SVEMO
29               Kåsjötrial / Partille, PARTILLE TK / SVEMO

NOVEMBER
13                 Farsdagstrial / Kinna, KINNA MK / SVEMO

 DECEMBER
10                 Luciatrial / Gladö, TIGER MK / SVEMO
26                 Boxingday Trial / Finspång, FINSPÅNG TC / SVEMO

 

Tävlingskalender 2021     
Svemo regler kommer att gälla för alla tävlingar inkl. KM
Miljömatta 160x100 cm, Dödmansgrepp, Drevskydd, Ryggskydd samt Bromsskydd fram och max 10mm hål i bromsskiva bak.  

X-TRIAL VM innomhus


VM 1 X-TRIAL BRAGA PORTUGAL ALTICE FORUM BRAGA
MARCH 6, 2021

VM 2 X-TRIAL CHALON-SUR-SAÔNE FRANCE LE COLISÉE
MARCH 12, 2021

VM 3 X-TRIAL WIENER NEUSTADT AUSTRIA ARENA NOVA
MARCH 20, 2021

VM 4 X-TRIAL MARSEILLE FRANCE PALAIS DES SPORTS
MARCH 27, 2021

VM 5  X-TRIAL NICE FRANCE PALAIS NIKAIA
APRIL 9, 2021

VM 6 X-TRIAL BARCELONA SPAIN PALAU SANT JORDI
APRIL 11, 2021

VM 7 X-TRIAL VENDÉE FRANCE VENDÉSPACE
MAY 1, 2021

VM 8 X-TRIAL ANDORRA LA VELLA ANDORRA POLIESPORTIU D’ANDORRA
OCTOBER 9, 2021

VM 9 X-TRIAL LIÉVIN FRANCEARENA STADE
TBA



TRIAL VM utomhus


VM 1 14-16 Maj Japan
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2)

VM 2 05-06 Juni Czech Republic
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2 / Trial125)
FIM Women’s Trial World Championship (TrialGP Women)
FIM Women’s Trial2 World Cup (Trial2 Women)

VM 3 12-13 Juni Italy
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2 / Trial125)
FIM Women’s Trial World Championship (TrialGP Women)
FIM Women’s Trial2 World Cup (Trial2 Women)
FIM Trial-E Cup (Trial-E)

VM 4 3-4 Juli  Plats / TBA /
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2)
FIM Women’s Trial World Championship (TrialGP Women)
FIM Women’s Trial2 World Cup (Trial2 Women)

VM 5 09-11 Juli  Great Britain
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2 / Trial125)

VM 6 21-22 Augusti Andorra
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2 / Trial125)
FIM Trial-E Cup (Trial-E)

VM 7 28-29 Augusti France
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2 / Trial125)
FIM Trial-E Cup (Trial-E)

VM 8 11-12 September Spain
FIM Trial World Championships (TrialGP / Trial2)
FIM Women’s Trial World Championship (TrialGP Women)
FIM Women’s Trial2 World Cup (Trial2 Women)

Lag-VM 17-19 September Portugal
FIM Trial Des Nations

 

 

Tävlingar 2020  

Nästan  ALLT är INSTÄLLT tills vidare  .....  blää  

JANUARI
19 X-Trial VM3 (Invited) Budapest (Ungern)

FEBRUARI
2  X-Trial VM4 (Invited) Barcelona (Spanien)
15 X-Trial VM5 (Invited) Bilbao (Spanien)

MARS
21 inställtX-Trial VM6 (Invited) Wiener Neustadt (Österrike)
28 
inställt X-Trial SM Kval (Svemo) Luleå (Sme MK)
29 
inställt X-Trial SM (Svemo) Luleå (Sme MK

APRIL
3  
inställtX-Trial of Nations (Invited) Liévin (Frankrike)
4  
inställt Östtrial 1 (Svemo) Björkvik (Björkviks TK)
11 
inställt EM Woman & Youth 1 (FFM) Breal sous Montfort (Frankrike)
12 
inställtEM1 (FFM) Breal sous Montfort (Frankrike)
13 
Västtrial 1 (Svemo) Sotenäs (Sotenäs TC)
18 
Östtrial 2 (Svemo) Finspång (Finspong TC)
25 
inställt X-Trial VM7 (Invited) Andorra la Vella (Andorra)
25  SM1
inställt(Svemo) Kinna (Kinna MK)

MAJ
1   Västtrial 2 (Svemo) Partille (Partille TK)
1-2
inställt Scottish Pre-65 Kinochleven
4-9
inställt Scottish Six Days (ACU) Fort William (Skottland)
9   SM2 (Svemo) Kungsbacka (Kungsbacka TK)
16  Östtrial 3 (Svemo) Nyköping (Nyköpings MS)
16  Västtrial 3 (Svemo) Kinna (Kinna MK)
22  Norrlandscupen 1 (Svemo) Umeå (FMCK Umeå)
23  Norrlandscupen 2 (Svemo) Umeå (FMCK Umeå)
23-24
inställt VM1, VM1 Woman (FIM) Sokolov (Tjeckien)
30 
inställt EM Woman & Youth 2 (FMI) Santa Fiorata (Italien)
31 
inställtEM2 (FMI) Santa Fiorata (Italien)

JUNI
5-7
inställt VM2 (FIM) Twin Ring Motegi (Japan)
6   Östtrial 4 & Östra DM (Svemo) Gladö Kvarn, Huddinge (Tiger MK)
13  SM3 (Svemo) Ale (Ale TK)
20-21 VM3, VM2 Woman, VM E-CUP1 (FIM) Sant Julia de Loria (Andorra)
27  Norrlandscupen 3 (Svemo) Lit (MHF-U Lit/Häggenås) preliminärt
28  Norrlandscupen 4 (Svemo) Lit (MHF-U Lit/Häggenås) preliminärt

JULI
4   Norrlandscupen 5 (Svemo) Husum (MHF-U Husum)
5   Norrlandscupen 6 (Svemo) Husum (MHF-U Husum)
4-5 
inställtVM4, VM E-CUP2 (FIM) Tolmezzo (Italien)
10-12
inställt VM5 (FIM) Tong (England)

AUGUSTI
inställt EM Woman & Youth 3 (DMSB) Grossheubach (Tyskland)
inställt EM3 (DMSB) Grossheubach (Tyskland)
inställt EM Woman & Youth 4 (ACCR) Kramolin (Tjeckien)
inställt EM4 (ACCR) Kramolin (Tjeckien)
15  NM (Svemo) Grimstad (Norge
16  NM Lag (Svemo) Grimstad (Norge)
22  SM4 (Svemo) Partille (Partille TK)
29  Östtrial 5 (Svemo) Karlskoga (Bofors TK)
29  Västtrial 4 (Svemo) Lilla Edet (Lilla Edet MCK)
29  Norrlandscupen 7 (Svemo) Timrå (Timrå TK)
30  Norrlandscupen 8 (Svemo) Timrå (Tmrå TK)
29-30
inställt VM6, VM E-CUP3 (FIM) Cahors (Frankrike)

SEPTEMBER
5   Östtrial 6 (Svemo) Eskilstuna (Södermanlands MK)
5   Västtrial 5 (Svemo) Kungsbacka (Kungsbacka TK)
5-6 VM7, VM3 Woman (FIM) Pobladuras de las Regueras (Spanien)
12  Västtrial 6 (Svemo) Norrahammar (Norrahammar MK)
12  Norrlandscupen 9 (Svemo) Skellefteå (Skellefteå EMXF)
13  Norrlandscupen 10 (Svemo) Skellefteå (Skellefteå EMXF)
12-13 Trial of Nations (FIM) Gouveia (Portugal)
19  SM5 (Svemo) Sotenäs (Sotenäs TC)

OKTOBER
3   SM6 (Svemo) Nyköping (Nyköpings MS)
4   SM Lag (Svemo) Nyköping (Nyköpings MS)
10  Västtrial 7 (Svemo) Ale (Ale TK)
10  Norrlandscupen 11 (Svemo) Movattnet (MHF-U Husum)
11  Norrlandscupen Lag (Svemo) Movattnet (MHF-U Husum)
17  Kanontrial (Svemo) Finspång (Finspong TC)
31  Kåsjötrial (Svemo) Partille (Partille TK)

NOVEMBER
8   Farsdagstrial (Svemo) Kinna (Kinna MK)

DECEMBER
13  Luciatrial (Svemo) Gladö Kvarn, Huddinge (Tiger MK)
26  Boxingday Trial (Svemo) Finspång (Finspong TC)




Tävlings kalender2019

     

JANUARI
5 Sheffield Indoor (Invited) Sheffield (England)
20 X-Trial VM 1 Budapest (Ungern)

FEBRUARI
1 X-Trial SM (SVEMO) Sundsvall
3 X-Trial VM 2 Barcelona (Spanien)
16 X-Trial VM 3  Bilbao (Spanien)
23 XS-trial VM 4 Granada (Spain)

MARS
9 X-Trial VM 5  Marseille (Frankrike)

APRIL
6 SM1 (SVEMO) Kinna (Kinna MK)
13 X-Trial VM 6 of Nations (Qualified) Vendée (Frankrike)
13 Östtrial 1 (SVEMO bredd) Björkvik (Björkviks MC)
20 EC1 (Woman / Youth) Pietramurata (Italien)
21 EC1 (European Championship / Junior Cup / Over 40 Cup) Pietramurata (Italien)
22 Västtrial 1 (SVEMO bredd) Sotenäs (Sotenäs TC)
27 EC2 (Woman / Youth) Monza (Italien)
28 EC2 (European Championship / Junior Cup / Over 40 Cup) Monza (Italien)
27 X-Trial VM Andorra La Vella (Andorra)

MAJ
1 Städdag Tiger MK
1 Västtrial 2 (SVEMO bredd) Partille (Partille TK)
3-4 Pre-65 Scottish Two-day Trial (ACU) Kinlochleven (Edinburgh & DMC)
6-11 Scottish Six Days trial (ACU) Fort William (Edinburgh & DMC)
11 SM 2 (SVEMO) Kungsbacka (Kungsbacka TK)
18 Östtrial 2 (SVEMO bredd) Gladö (Tiger MK)
18 Västtrial 3 (SVEMO bredd) Kinna (Kinna MK)
19 KM 1 Tiger MK
25-26 Trial GP 1 (TrialGP / Trial2 / Trial125) Pietramurata (Italien)
25 SM 3 (SVEMO) Ale/Surte (Ale TK)
26 Lag SM 1 (SVEMO – endast svenska klubbar) Ale/Surte (Ale TK)

JUNI
2 KM 2 Tiger MK
7-9 TRIAL GP 2 (TrialGP / TrialGP Women / Trial2 / Trial125) Twin Ring Motegi (Japan)
7 Norrlandscup 1 (MHF) Lit (MHF-U Lit/Häggenås) TBC – ej fastställt ännu
8 Norrlandscup 2 (MHF) Lit (MHF-U Lit/Häggenås) TBC – ej fastställt ännu
15 SM 4 (SVEMO) Finspång (Finspong TC & Östra Alliansen)
22-23   TRIAL GP 3 (TrialGP / Trial2 / Trial125 / TrialE) Zelhem (Holland)
29-30   TRIAL GP 4 (TrialGP / Trial2 / TrialE) Complain-au-Pont (Belgien)
29 Östtrial 3 (SVEMO bredd) Finspång (Finspong TC)
29 Västtrial 4 (SVEMO bredd) Ale (Ale TK)

JULI
6 Norrlandscup 3 (MHF) Husum (MHF-U Husum) TBC – ej fastställt ännu
7 Norrlandscup 4 (MHF) Husum (MHF-U Husum) TBC – ej fastställt ännu
13-14 TRIAL GP 5 (TrialGP / TrialGP Women / Trial2 / Trial2 Women) Gouveia (Portugal)
20-21 TRIAL GP 6 (TrialGP / Trial2 / Trial125) Auron (Frankrike)
27-28 EC3-4 (European Championship / Junior Cup / Over 40 Cup) TBA (TBA)

AUGUSTI
3 Norrlandscup 5 (MHF) Movattnet (MHF-U Husum) TBC – ej fastställt ännu
4 Norrlandscup 6 (MHF) Movattnet (MHF-U Husum) TBC – ej fastställt ännu
10 EC3 (Woman / Youth) Ancelle (Frankrike)
11 EC5 (European Championship / Junior Cup / Over 40 Cup) Ancelle (Frankrike)
17 EC4 (Woman / Youth) Brezova (Tjeckien)
17 Östtrial 4 (SVEMO bredd) Karlskoga (Bofors TT)
17 Norrlandscup 7 (MHF) Timrå (MHF-U Timrå TK) TBC – ej fastställt ännu
18 EC6 (European Championship / Junior Cup / Over 40 Cup) Brezova (Tjeckien)
18 Norrlandscup 8 (MHF) Timrå (MHF-U Timrå TK) TBC – ej fastställt ännu
24 NM (SVEMO) TBA (Lettland) ej beslutat
25 NM Lag (NMC anslutna) TBA (Lettland) ej beslutat
31 TRIAL GP 7 (TrialGP / TrialGP Women / Trial2 / Trial2 Women / Trial125) Anglesey Circuit (Wales) INSTÄLLT AV ACU31
31 Östtrial 5 (SVEMO bredd) Nyköping (Nyköping MS) Avslutning Prisutdelning
31 Västtrial 5 (SVEMO bredd) Hillared (Hillared TC)
31 Norrlandscup 9 (MHF) Umeå (MHF-U Husum/FMCK Umeå) TBC – ej fastställt ännu

SEPTEMBER
1 Norrlandscup Lag (MHF) Umeå (MHF-U Husum/FMCK Umeå) TBC – ej fastställt ännu
1 TRIAL GP 7 (TrialGP / TrialGP Women / Trial2 / Trial2 Women / Trial125) Anglesey Circuit Wales (England) INSTÄLLT AV ACU
7 SM 5 Tiger MK Huddinge Gladö
8 Lag-SM 2 Tiger MK Huddinge Gladö
14 Västtrial 6 (SVEMO bredd) Kungsbacka (Kungsbacka TK)
14 NorrTrial 1 (SVEMO bredd) Nolbybanan (Njurunda MK) TBC ej fastslaget ännu
15 NorrTrial 2 (SVEMO bredd) Nolbybanan (Njurunda MK) TBC ej fastslaget ännu
21 SM 6 Partille Final
22-21 TRIAL GP7 (TrialGP / TrialGP Women / Trial2 / Trial2 Women) TBA (Spanien)
27-28 Trial of Nations (World / Women / International) Ibiza Town (Ibiza)
28 Västtrial 7 (SVEMO bredd) Borås (TBA) ej klart från klubb
29 KM 3 Tiger MK  ingen tävling...

OKTOBER
5 TÄVLINGSFRI HELG (SVEMO event) TBA (TBA)
20 KM 4 Tiger MK ingen tävling
12 Västtrial 8 (SVEMO bredd) Lilla Edet (Lilla Edet MCK)
19 Kanon Trial Finspång

NOVEMBER
2  Kåsjötrial (SVEMO bredd) Partille (Partille TK)
10 Farsdagstrial (SVEMO bredd) Kinna (Kinna MK)  

DECEMBER
14 Lucia Trial Gladö





Tävlingskalender 2018
             
Mars
23-mars    X trial    Skellefteå 

April      
2-apr.    Västtrial  Sotenäs       
7-apr     KM 1   Tiger     
14-apr.   Östtrial    Björkvik       
21-apr.   SM 1    Kinna       
28-apr.    KM  2 Tiger   

Maj  
1-maj     Västtrial   Partille       
5-maj     SM 2   Kungsbacka       
12-maj    Östtrial   Finspång       
19-maj    Västtrial   Kinna       
26-maj    KM 3 + Östtrial  Tiger   

Juni  
2-juni     KM 4   Tiger       
9-juni     Västtrial   Borås       
16-juni   Östtrial   Karlskoga       
30-juni   Västtrial   Ale 

Augusti      
18-aug.    Östtrial   Eskilstuna    flyttat till 2/9  
18-aug.    SM 3  Partille       
19-aug.    SM 40+ DSM    Partille       
25-aug.    NM   Ale
26-aug.    Lag NM   Ale  

September     
1-sep.      Västtrial   Hillared 
2-sep.      Östtrial Eskilstuna      
8-sep.      KM 5    Tiger     
8-sep.      Västtrial    Kungsbacka       
15-sep.    SM 4    Sotenäs       
29-sep.    SM 5    Nyköping       
30-sep.    Lag SM    Nyköping

Oktober       
6-okt.      Västtrial    Lilla Edet       
7-okt.      Östtrial    Finspång       
13-okt.    SM 6    Borås       
27-okt.    KM 6  Tiger    Förslag

November   
11-nov.    Fars Dags trial    Kinna
   


Tävlingar 2017

Mars
VM Indoor FIM X Trial
5  februari Barcelona Spanien
11 Mars Neustadt Österrike
25 Mars Marseille Frankrike
31 Mars Nice Frankrike

April

2017-04-08    Östtrial    Nyköping
2017-04-22    Östtrial    Björkvik
2017-04-22    Holland   Trial Women European Championship Zelhem   
2017-04-22    Holland   Trial Youth European Championship Zelhem   
2017-04-23    Holland   Trial European Championship    Zelhem
2017-04-29    Östtrial    Finspång
2017-04-29    Belgien   Trial European Championship    Bilstain

Maj   
2017-05-01-06 SSDT Sottland Fort Williams
2017-05-06   SM 1   Kinna MK    Horndal   
2017-05-07   SM 2   Kungsbacka
2017-05-13   Spanien   FIM Trial World Championship    Camprodon
2017-05-20    KM 1 Gladö Kvarn   
2017-05-27-28   Japan    FIM Trial World Championship    Motegi    Visa
2017-05-27-28   Lettland  Trial Women European Championship Liepaja   
2017-05-27-28   Lettland  Trial Youth European Championship Liepaja

Juni  
2017-06-04    SM 3   Finspong TC 
2017-06-10    KM 2 Gladö Kvarn   
2017-06-18    Andorra   FIM Trial World Championship    Sant Julia de Loria
2017-06-17    Östtrial Karlskoga  
2017-06-24    Frankrike   FIM Trial World Championship    Lourdes
2017-06-24-25  El-TrialFrance Lourdes

Juli

2017-07-08    England   FIM Trial World Championship    Bradford 
Trialmys        22-23 juli  Gladö Kvarn
2017-07-28    USA   FIM Trial World Championship    Kingman

Augusti   
2017-08-05    Italien  Trial Youth European Championship    Lazzate   
2017-08-05    Italien   Trial Women European Championship    Lazzate 
2017-08-06    Italien   Trial European Championship    Lazzate   
2017-08-19    Östtrial  Eskilstuna 
2017-08-26    SM 4    Ale TK    Klevebergsbanan Surte

September 
2017-09-02    SM 5   Sotenäs
2017-09-03    Lag SM Sotenäs 
2017-09-09   
KM 3 + Östtrial Tiger MK Stockholm  Tiger MK firar 70 ÅR
2017-09-09    Tjeckien   FIM Trial World Championship    Sokolov   
2017-09-16    Italien     FIM Trial World Championship    Arco di Trento
2017-09-23    Östtrial DM Finspång     Prisutdeling Östtrial
2017-09-23-24 Trial des nation Spanien


Oktober
2017-10-07    SM 6 Tiger MK Stockholm
2017-10-07    SM +40 Tiger MK Stockholm
2017-10-21    KM 4 Gladö Kvarn

November
2017-11-04 Stubben Tiger MK
2017-11-12    Farsdag trial Kinna
Bara Lucia trial kvar






Tävlingar 2016

APRIL

17-apr     SM 1     Kinna
23-apr     Östtrial 1     Björkvik

MAJ
07-maj     Östtrial 2     Finspång
14-maj     SM 2     Gladö
28-maj     Östtrial 3 + TD     Gladö

JUNI
04-jun     SM 3     Timrå
05-jun     SM 4     Timrå
19-jun     Östtrial 4     Nyköping

AUGUSTI
13-aug     Östtrial 5     Karlskoga
20-aug     NM     Finland
21-aug     NM     Finland
27-aug     Östtrial 6     Eskilstuna

SEPTEMBER
03-sep     TD2     Gladö
10-sep     Östtrial 7  Finspång
17-sep     TD3     Gladö
24-sep     SM 5     Sotenäs

OKTOBER
01-okt     Östtrial 8     Eskilstuna
08-okt    SM 6     Partille
08-okt     SM 40+ Partille
15-okt     TD4     Gladö

             
Andra serier, tävlingar      
             
Västtrial, MHF      
28-mar     Påskatrial     Sotenäs
23-apr     Västtrial     Ale
01-maj     Västtrial     Partille
21-maj     Västtrial     Kinna
27-aug     Västtrial     Hillared
03-sep     Västtrial     Kungsbacka
10-sep     Västtrial     Norrahammar
17-sep     Västtrial     Norrahammar
01-okt     Västtrial     Borås
             
RM            
07-maj     RM     Lit
18-jun     RM     TBA
15-okt     RM     Ale

NOVEMBER 

06-nov     STUBBEN
  Gladö         
13-nov     Fars Dagstrial     Kinna



FIM X-Trial World Championship 2016

 9 January
 ACU Great Britain Sheffield
 7 February
 RFME Spain Barcelona
 12 March
 *tba
 19 March
 OeAMTC/OSK Austria Wr. Neustadt
 25 March
 FFM France Marseille
 
  FIM Trial World Championship

 9–10 April
 RFME Spain Cal Rosal, Barcelona
  23-24 April
  MFJ Japan Motegi
  23-24 april
  DMSB Germany  Gefrees
  28-29 Maj
  FMA Andorra Sant Julià
  11-12 June
  18-19 Juni FFM France Lourdes

  10 Juli FMB Belgium Comblain-au-Pont
  16-17 Juli ACU Great Britain  Tong, Bradford 
  3-4 Sept  FMI Itaien lSan Pietro Mussolinio

  FIM Trial des Nations
 11 September  FFM France Isola 2000

  FIM Women’s Trial World Championship
 16-17 July  ACU Great Britain Tong, Bradford
 3-4 September  FMI Italy Valchiampo
 9 September  FFM France




Tävlingskalender 2015

Preliminär tävlingskalender, återkommer med tider och platser även  Östrial KM  m.m.  a.s.p.
Ganska så rörigt men jag jobbar på.. 14.3.15

APRIL
11 EM 1 Women Italien
11 EM 1 Youth 1 Italien
12 EM 1 Italien
12 Östtrial 1 + KM 1 Gladö Tiger MK            
18 Veteran Vimmerby
19 Östtrial 2  Björkvik
25 VM 1  Montegi Japan  
26 VM 2   Montegi Japan
26 KM  2 Tiger Glad
ö

 MAJ
2 Veteran Örebro              
2 Östtrial 3 Finspång
16 SM 1 Kungsbacka
17 SM 2Ale   Surte   
23 SM 3 Eskilstuna    Gröndal
23 Veteran Vimmerby
29 VM 1 Kvinnor Tjeckien Sokolov
29 VM 3
  Tjeckien Sokolov
30 VM 4   Tjeckien Sokolov
30 Östtrial 4 Karlskoga 


JUNI               
6   VM 5  Sverige  Borås   
7   VM 6  Sverige Borås
13 VM 7 Penrith England  
14  VM 8 Penrith England       
14 KM 3 Gladö Tiger MK

26 VM 9 Andon Frankrike
27
VM 10 Andon Frankrike

Juli
4 VM 11 Sant Julia Andora
5 VM 12 Sant Julia Andora

25 VM 13 Steppingstone Ranch USA
26
VM 13 Steppingstone Ranch USA

AUGUSTI  
1-2 Veteran Linköping 50årig race trial på lördag             
8 Nordiska Mästerskapen (NM)    Randers    Danmark   
8 Veteran Hammarbybacken Stockholm
9 Veteran Hammarbybacken Stockholm
9 Nordiska LAG Mästerskapen (NM) 
15 EM 2 Youth Belgien
16 EM 2 Kvinnor Belgien
16 EM 4 Belgien      
16 Östtrial  5 + KM 4 Gladö
22 Östtrial 6  Nyköping
22  EM 3 Kvinnor Schweiz
22  EM 3 Youth Schweiz
23  EM 4  Schweiz     


SEPTEMBER

 5 Östtrial Karlskoga
  5 VM 14  Pacos de Ferreriera Portugal
  6
VM 15 Pacos de Ferreriera Portugal
12 Östtrial  7 Finspång
12 VM Jerez de la Frontera  Spanien
13 VM Jerez de la Frontera Spanien

19 FIM Trial des Nations Tarragona     Spanien både kvinnor och men
20 KM 5 Gladö Kvarn
26 SM 4 Sotenäs
27 SM 5 Sotenäs

OKTOBER
3 SM 6 samt 40+ SM Partille
4 SMLagPartille
10 Eskilstuna Special tävling och Prisutdelning preliminärt DM resultat
18 KM 6 Gladö
24 Stubben Gladö

November
8 Farsdag Kinna



FIM X-Trial 2015 indoor
 3 Januari – Sheffield – United Kingdom
 31 Januari – Marseille – France
 6 Februari – Pau – France
 8 Mars – Barcelona – Spain
14 Mars– Wiener Neustadt – Austria
20 mars-Spain

X-Trial des Nations
3rd April – Nice- France

FIM World Championship Outdoor
25-26 April – Motegi – Japan
30-31 Maj – Sokolov – Czech Republic
6-7 Juni – Borås – Sweden
13-14 Juni – Penrith – Great Britain
27-28 Juni – Andon – France
4-5 Juli – Sant Julià – Andorra
25-26 Juli – Steppingstone Ranch – USA
5-6 September – Paços de Ferreira – Portugal
12-13 September – Jerez de la Frontera – Spain

FIM Women’s Trial World Championship
30-31 Maj – Sokolov – Czech Republic
12-13 September – Jerez de la Frontera – Spain
18 September – Tarragona – Spain

FIM Trial des Nations
19-20 September – Tarragona – Spain



Veteran Pre-65
18 April  Axels Trohpy i Vimmerby, Snokebo.         Start 10,00.   Åke Axelsson 0499-132 52
Ingår i Mchkcup
  2 Maj blir trial i fårhagen söder Örebro.
23 Maj   Axels Trohpy i Vimmerby, Koppetorp.      Start 10,00.   Åke Axelsson 0499-132 52
(6-7 Juni VM Trial i Borås. Den får ni inte missa, åk och kolla på dom bästa. Och heja på Eddie)
27 Juni Mchk-cup i Tidaholm, Motorstadion.            Start 10,00.  Per Jakobsen 072 210 41 51
Ingår i Mchkcup
1 Aug. Årsrace Trialen, Linköpings Motorstadion.   Separat inbjudan kommer…. Ingår i Mchkcup 
Björn 070 680 15 48, Lars 070 665 11 47
8-9 Aug. Hammarbybacken Trial, Stockholm.           Separat inbjudan kommer…. Ingår i Mchkcup
19 Sept.  Axels Trohpy i Vimmerby, Snokebo.         Start 10,00.   Åke Axelsson 0499-132 52
17 Okt. 60-års Trialen i Motala, Dunteberget. Start 10,00.        Björn 070 680 15 48 Ingår i Mchkcup
Till minnet av första trialtävlingen i Motala…….
13 Dec. Lussetrial i Motala, Dunteberget. Start 10,00.       
Allt och tack enligt Björn Heurlén 070 680 15 48




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
      

Förra årets tävlingar  2014 från Svemo sidan länk
Kommer att fyllas på med resterande uppgifter om Östtrial KM m.m.

Mars
2014-03-15 Italien FIM X Trial World Championship  
2014-03-28 Spanien FIM X Trial World Championship  
2014-03-29 Italien FIM Europe Youth Trial European Championship   
2014-03-29 Italien FIM Europe Women´s Trial European Championship  
2014-03-30 Italien FIM Europe Trial European Championship 
 

April

2014-04-12 Australien FIM Trial World Championship Deltävling 1 och 2
5 april KM 1 Gladö
13.4 Östtrial Björkvik
26 April, Vimmerby i Snokebo Veteran 
2014-04-26 Japan FIM Trial World Championship Deltävling 3 och 4

Maj
3 maj,  Örebro i Fårhagen Veteran
3 maj KM 2  Gladö
2014-05-2-3 Scottland Pre-65
2014-05-5-10 Scottish Six Days
10.5. Östrial Björvik
2014-05-17 Kinna SM 1  
2014-05-18 Kinna  SM 2
 
2014-05-25 Frankrike FIM Trial World Championship Deltävling 5
31 Maj Vimmerby i Koppetorp Veteran
31.5. Östtrial Stocholm TigerMK Gladö
31.5 KM 3 
KM Gladö
2014-05-31 Italien FIM Europe Trial European Championship 2    

Juni
2014-06-01 Italien FIM Trial World Championship Deltävling 6
7.6. Östtrial  Eskilstuna
2014-06-14 Latvian Open Trial Championship  

28 Juni, Tidaholm (meddelar plats senare) Veteran 
2014-06-28 Tjeckien FIM Europe Trial European Championship 3 / 4 
 

Juli
2014-07-05 Polen FIM Europe Women´s Trial European Championship 2 / 3 
2014-07-05 Polen FIM Europe Youth Trial European Championship 2 / 3  
2014-07-13 Belgien FIM Women´s Trial World Championship Deltävling 1 
2014-07-13 Belgien FIM Trial World Championship Deltävling 7 Visa 

2014-07-19/20 England FIM Trial World Championship Deltävling 8 och 9 Penrith 
2014-07-27 Frankrike FIM Trial World Championship Deltävling 10 

Augusti
2-3 aug  SM 3 Sotenäs TC
Idiotisk sorgligt... två stora tävlingar samma helg!!
2-3 aug 49-årsracet Linköping ingår i Nordic Cup.  Veteran
9-10 aug Fred Carlsson memorial Hammarbyskidbacken Veteran Open klass
2014-08-16 Kinna MK Nordic Trial Championship  
2014-08-17 Kinna MK Nordic Trial Team Championship
23 aug KM 4  Gladö
2014-08-23 Belgien FIM Europe Youth Trial European Championship 4  
2014-08-23 Belgien FIM Europe Women´s Trial European Championship 4  
2014-08-24 Belgien FIM Europe Trial European Championship 5
31.8.Östtrial  Nyköping Svansta motorstadium

September
6.9. Östtrial  Karlskoga
2014-09-06 Spanien FIM Trial World Championship Deltävling  
2014-09-07 Spanien FIM Women´s Trial World Championship Deltävling 2 
2014-09-07 Spanien FIM Trial World Championship Deltävling   
2014-09-12 Andorra FIM Women´s Trial World Championship Deltävling
2014 13.9. Östtrial Eskilstuna 
2014-09-12 Andorra FIM Women´s Trial des Nations
2014-09-14 Andorra FIM Trial des Nations  
2014-20 Sept. Vimmerby i Snokebo Veteran 
2014-09-27 Ale TK SM 7  
2014-09-27 Ale TK SM 40+ 
2014-09-28 Ale TK Lag SM


Oktober
2014-4.10 KM 5 Gladö
2014-18.10 Stubben Gladö
2014-24-26.10 Sixpence Trophy Kviberg


November
2004-9.11 Fars dag Trial Kinna

** Slut för i År **